- General information
- Information package
- Formulas
- Price list
- Series
- Debut
Czy każdy może wziąć udział w tym biegu?
Runmageddon Sahara to ekstremalny bieg terenowy dla amatorów. Nie oznacza to jednak, że można w nim wziąć udział bez odpowiedniego przygotowania oraz kondycji. Na pewno trzeba być świadomym swoich możliwości. Idealny uczestnik to osoba, która co najmniej od kilku miesięcy uprawia bieganie rekreacyjne i w przeszłości brała udział w imprezach biegowych, nie tylko w biegach przeszkodowych ale na przykład w biegach przełajowych, biegach na orientację bądź w maratonach.
Jeśli sprawna fizycznie zdrowa osoba zdecyduje się na udział w tym biegu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem to przy zachowaniu pewnej dyscypliny i reżimu przegotowań powinna być w stanie podołać trudom na trasie.
Pamiętaj, że w tej formule jest to pierwszy Runmageddon w historii i organizator zakłada, że żaden z uczestników nie będzie miał doświadczenia w biegach organizowanych na pustyni.
Czy jest to bieg zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet?
Zdecydowanie tak. Aczkolwiek obie płcie będą poddane takim samym próbom, bez taryfy ulgowej.
Nigdy nie byłem na pustyni, nie byłem nawet w Afryce; czy wobec tego mogę wziąć udział w tym biegu?
Nie ma najmniejszych przeszkód aby osoba, która nigdy nie była na pustyni wzięła udział w tym biegu. Co więcej, organizator jest przekonany, że dla zdecydowanej większości uczestników RUNMAGEDDON SAHARA będzie pierwszą okazją do postawienia stopy na prawdziwej pustyni.
Dla wielu będzie to być może wielkie odkrycie i początek nowej fascynacji.
Ilu uczestników weźmie udział w biegu?
Organizator zakłada, że w pierwszej edycji biegu terenowego RUNMAGEDDON SAHARA weźmie udział nie więcej niż 150 osób.
Jakie warunki muszę spełnić aby móc wziąć udział w biegu?
Każdy uczestnik musi bezwzględnie posiadać paszport ważny co najmniej do 30 września 2018 roku. Oprócz tego warunkiem uczestnictwa jest akceptacja wszystkich wymaganych zgód i regulaminu oraz wniesienie stosownych opłat w określonych przez organizatora terminach.
Czy – podobnie jak w przypadku biegów Runmageddon – osoba, która ukończyła 16 lat za zgodą rodziców bądź prawnych opiekunów może wziąć udział w biegu na Saharze?
Niestety nie. Warunkiem uczestnictwa jest ukończone 18 lat najpóźniej na dzień przed startem.
Gdzie dokładnie przebiegać będą trasy biegu?
Trasy biegu wyznaczone będą na ergach (piaszczystych wydmach) oraz hamadzie (pustyni kamienistej) w południowej części Maroka. W chwili obecnej nie ujawniamy dokładnej lokalizacji.
Ile bagażu/rzeczy osobistych może zabrać każdy uczestnik?
W trakcie biegu organizator zapewnia depozyt i transport jednej standardowej torby, jaką uczestnik otrzyma w ramach pakietu startowego. Torba będzie opatrzona indywidualnym numerem startowym zawodnika i żaden dodatkowy bagaż – z wyjątkiem niewielkiego bagażu ręcznego zabranego na pokład samolotu – nie będzie mógł być zabrany przez uczestnika.
Czy w biegu mogą brać udział obywatele innych krajów?
Oczywiście. Uczestnictwo w biegu nie jest ograniczone wyłącznie do Polaków. Warto jednak zaznaczyć, że językiem, jaki obowiązuje w trakcie tej edycji biegu jest język polski i obcokrajowcy nie mogą oczekiwać, że organizator będzie komunikował się z nimi w języku innym niż polski.
Co wcale nie oznacza, że w zespole organizacyjnym nie będzie osób posługujących się także innymi językami.
Gdzie będziemy spali w trakcie biegu?
W chwili obecnej przewidujemy co najmniej dwa biwaki na pustyni oraz co najmniej jeden nocleg w hotelu. W hotelu na pewno spędzimy ostatnią noc, przed wylotem do Polski.
Na biwaku organizator zapewnia miejsce w namiocie (możliwe, że kilkuosobowym), śpiwór oraz matę bądź pryczę. Uczestnicy będą także mieli możliwość skorzystania z natrysków oraz toalet; pamiętać jednak należy, że będą to rozwiązania o charakterze polowym.
Jaką długość będą miały trasy biegu i na jakiej zasadzie uczestnicy będą je wybierali?
Organizator przygotowuje dwa formaty tras. Formatem podstawowym jest SAHARA 50, co oznacza, że w ciągu trzech dni aby ukończyć bieg zawodnicy będą musieli pokonać co najmniej 50 kilometrów. Łatwo obliczyć, że każdego dnia trasa będzie liczyła kilkanaście kilometrów. Jeśli jednak ten dystans okaże się dla Ciebie niewystarczający, każdego dnia będziesz mógł podjąć decyzję o starcie w opcjonalnym formacie SAHARA 100. W tym przypadku do pokonanie będziesz miał nie kilkanaście a ponad trzydzieści kilometrów. Decyzję o starcie w formacie SAHARA 100 każdy uczestnik podejmuje sam na podstawie oceny własnej kondycji i możliwości.
Na obu trasach prowadzony będzie precyzyjny pomiar czasu jednak nie będzie on podstawą końcowej klasyfikacji. Posłuży on do wskazania zwycięzcy etapu oraz umożliwi zawodnikom porównanie czasów z innymi uczestnikami biegu. Każdego dnia zawodnikom przyznawane natomiast będą punkty za wynik osiągnięty danego dnia, i tak na trasie w podstawowym formacie SAHARA 50 zwycięzca otrzyma 10 punktów i kolejnych dziewięciu zawodników odpowiednio o punkt mniej podczas gdy na opcjonalnym dystansie w formacie SAHARA 100 punktami premiowanych będzie każdego dnia najlepszych dwudziestu uczestników. Zebrane punkty – niezależnie od wybranych tras – będą sumowane do jednej wspólnej klasyfikacji końcowej biegu wyłaniając zwycięzcę.
Nie trudno więc zgadnąć, że największe szanse na zwycięstwo w klasyfikacji końcowej będą mieli zawodnicy, którzy trzykrotnie zdecydują się na dłuższy dystans. Teoretycznie jest jednak możliwe, że największą liczbę punktów uzyska zawodnik, który trzykrotnie osiągnie najlepszy czas na krótszym dystansie.
Co czeka na zawodników na trasie?
RUNMAGEDDON SAHARA to – przede wszystkim – bieg terenowy a samego terminu „bieg” nie należy traktować zbyt dosłownie albowiem nie raz będzie to raczej marsz niż bieg. Trasy wytyczone będą poprzez piaszczyste wydmy (ergi) oraz pustynię kamienistą (hamada), a więc podłoże będzie bardzo różne. Każdego dnia na trasie będzie uczestnicy napotkają co najmniej kilkanaście przeszkód o charakterze naturalnym (skały, rzeki, wydmy), które trzeba pokonać.
Pokonanie przeszkód jest obowiązkowe, jednak w przypadku gdy uczestnik nie podoła zadaniu, będzie musiał wykonać okrążenie karne. Nie przewiduje się kar w formie burpees.